jaká je organizátory očekávaná obtížnost šifer, např. v porovnání s ostatními šifrovakami? (Samozřejmě počítám s tím, že hra se v reálu může zvrhnout libovolným směrem oproti očekáváním, nicméně ze stránek jsem si úplnou představu neudělal).
Ať už bude jakákoliv, tak se budu těšit.
Šifry by měly být ze začátku relativně jednoduché a postupně plánujeme zvedat obtížnost. Čekáme, že v součtu bychom měli být zhruba stejně těžcí (plus mínus) jako Bedna a většina šifer by měla být lehčí, než obdobné šifry z TMOU.
Druhé stanoviště bude mít opravdu triviální sifřičky, u kterých si myslíme, že řešení by mělo být zcela jasné. Vzhledem k tomu, že poskytujeme čtyři nápovědy (a ještě řešíme, jestli neposkytnout dvě absolutky k tomu, protože opravdu chceme, aby během prvního ročníku alespoň někdo došel a dal nám feedback), si jsme dost jisti, že i naprostí začátečníci odpadnou nejdříve na čtvrtém stanovišti.
Nemáme moc prochozeno, jak moc složité ty šifry ve skutečnosti budou, protože zatím nemáme to technické know-how na odhad skutečné obtížnosti, ale šifry, co máme připravené (a otestované), považujeme za buď lehčí nebo nejvýš stejně těžké (v pozdější části hry), jako ty tmářské.
Děkujeme za hru. Zážitky se dostavily, i když jsme od sedmičky měli dost problémy chytit správnou vlnu.
Na první ročník jste organizací zvládli na jedničku. Obtížnost šifer byla v druhé půli dost vysoká a zvlášť 11 byla asi náročnější, než bylo třeba, ale užili jsme si to.
Ahoj. Děkujeme za odpověď. Uznáváme, že jsme obtížnost hry asi přestřelili a do příštích ročníku ji budeme spíš snižovat.
Do diskuze padla možnost i například na bonusy přidávat možnosti vyzvednout nápovědy nebo deady, což mě osobně přijde jako hodně dobrý nápad.
Upřímně řečeno jsme neměli vůbec žádný odhad na skutečnou obtížnost (jak je zřejmé z komentářů před hrou). Tuto intuici si budeme muset ještě vypilovat, a následně se pokusíme ty zabijácké šifry rozmělnit a pak i rozhodit tak, aby nebyly jedna za druhou.
Upřímně řečeno jsem já osobně považoval sedmičku za těžší, než jedenáctku (jsem autorem obou těchto šifer), ale týmy mě utvrdily o úplném opaku.
Beru to jako velké poučení do případných příštích ročníků a doufám, že to ostatní pozitivní hodnocení nebylo jen na oko, abychom nebyli znechucení a ještě jednou děkuju za účast.
Ahoj.
Moc díky za hru. Jak někdo píše výše na první ročník vše zvládnuto na jedničku. Krásná trasa a nápadité šifry. Protože na podobné hry chodím už 25 let a mám za sebou asi 130 šifrovaček včetně třeba všech ročníků Bedny a 22 ročníků Tmou, tak myslím, že mohu už trochu porovnat s ostatními hry. Zavináč byla jednoznačně jedna z nejtěžších her, kterou jsem šel. Rozhodně o úroveň obtížnosti výše než třena již zmíněná Tmou. Nebo spíš několik šifer číslo 13 na Tmou, kde většinou končíme :). Ne že by to bylo něco špatně, ale pokud by se hry zúčastnily i týmy, které pravidelně nechodí, tak úmrtnost bude asi vysoká. Ještě jednou díky a pokud bude druhý ročník, rád zase přijedu.
Pavel
Už se budu asi opakovat, ale obtížnost jsme opravdu velice podcenili a budeme hledat způsoby, jak šifry do dalších ročníků zjednodušit nebo jak týmům zajistit více možností na získání nápověd nebo deadů.
Druhý ročník výhledově plánujeme, ale dojde asi k vnitrotýmové občanské válce, jestli to bude za rok nebo za dva. Prakticky organizovat a vymyslet šifry a trasu ve dvou lidech, kde třetí dělal víceméně jenom Předvináč, bylo velice náročné a pochybuji, že toho budu schopen za rok, kdy budeme já i Ondra (autoři šifer) sepisovat bakalářské práce.
Chtěl bych nejdříve napsat ze své stařecké chýše pár hraběcích rad, které budou zřejmě zcela mimo zamýšlený koncept hry, tak je raději zarámuju jako Přání, to pak zní trochu vlídněji.
Přání 1: čas
My jako přespolní (Brno) bychom chtěli příště určitě přijet zas, pokud to půjde, ale tak, jak to bylo nastaveno tenotkrát, to je pro nás hodně zabijácké. Přál bych si, abyste zvážili dřívější konec. Vím, že mimobrněnské hry se vyžívají ve dvaadvaceti-až čtyřiadvacetihodinovkách, ale v Brně si noční hry (pátek/sobota) vystačí klidně i s dvaceti hodinami a úplně to stačí. My jsme takhle na konci hry stáli před volbou, jestli se po hře stavit do cíle a ocenit vás, nebo jet taxíkem na poslední rozumný vlak, kterým se dostaneme do Brna před desátou večerní, což jsme nakonec zvolili a bohužel cíl vynechali. Kdyby to končilo v jedenáct, nikomu by se nic nestalo a všechno by se stihlo. Taky je ke zvážení vyhnout se tomu jednomu jedinému termínu v roce, kdy je sobotní noc o hodinu kratší. Možná by se vyplatilo ten termín stanovit (a na sifrovacky.cz publikovat) už teď (i s tím, že zatím nevíte, jestli hra bude), ať vám vhodné termíny nevyblokujou denní hry, kterým to může být jedno.
Přání 2: lokace
Chápu, že chcete dělat hru v místě svého bydliště, sám to tak taky mám. Nicméně z pohledu celé republiky je Plzeň samotná už dost na okraji na to, aby bylo třeba z ní ještě odjíždět vlakem do nikam (sorry, marvelous city of Kaznějov). Přál bych si, aby příští Zavináč startoval na okraji Plzně a končil v Plzni dvacet minut od nádraží. Možná by tím odpadlo i pár varování v pravidlech o nedoporučeném parkování v místě hry.
Přání 3: šifry
Přál bych si, aby na hře nebyly šifry, jejichž kyborgské vyluštění (=znám princip a přesně vím, co a v jakém pořadí mám dělat a hlavně co taky nemusím dělat vůbec) zabere určtiě přes hodinu a zároveň takové vyluštění není v terénu reálně možné. Mluvím samozřejmě o dvanáctce, která byla mega přestřelená, i když ten koncept byl strašně zajímavý. S tím, že nebylo vůbec vidět, co se má se šifrou dělat a ani moc v jakém pořadí, jsme sice skoro pořád něco dělali, ale šifra nás vlastně ničím neodměňovala, jenom přibývalo složitosti, až nakonec přišel dead. Možná by k tomu zkušení testeři měli co říct a řekl bych, že se takových najde v Brně nebo v Bratislavě dost, co už teď vědí, že se jim do Plzně příští rok nebude chtít. Kdyby vám snad scházely konktakty na takové lidi, ozvěte se komukoliv z našeho týmu.
Přál bych orgům, aby nemuseli trávit “čtyři nepříjemné hodiny” konstrukcí úlohy (mluvím o šachách), kterou si nikdo z týmů nezapamatuje, protože je naprosto ložená a její vyřešení v solveru zabere minutu. Ta šifra se dala udělat tak, aby byla těžší a AHA efekt byl silnější (např. celé to pojmout jako zápis šachové partie bez časových os a vlaječek s tím, že národnosti hráčů by se daly vyvodit ze jmen a časové události třeba z komentáře k tahům a podobně). Na druhou stranu to byla jediná šifra v druhé půlce hry, kterou jsme “zvládli” bez potíží, takže dramaturgicky by se to muselo někde kompenzovat.
Přál bych si, aby v závěrečné pasáži hry byly nějaké oddychovější, třeba znalostní nebo asociační šifry, které dodají týmu nějaké sebevědomí, že ještě dokáže luštit. Ony tam prý nějaké průchodovky vzadu byly, ale tam jsme se už bohužel nedostali. Série 7-12 (s výjimkou šachů) pro nás byla strašná nálož, help za helpem a nakonec dead. A to si nemyslím, že jsme byli úplně slaboučký tým.
Přání 4: systém
Omezený počet nápověd a deadů ze hry dělá taktickou záležitost. Pokud je to vaše volba, tak budiž, mně tenhle prvek v šifrovačkách moc nevyhovuje, raději prostě luštím, co to jde, a když to nejde, tak se chci posunout dál. Ale to je drobnost, se kterou se dá žít. Navíc pro nás to nemělo vliv, časové dotace nám stejně nedovolily vzít poslední nápovědu nebo dead. Co je více zarážející je ŠESTIHODINOVÝ interval na dead. Ta šifra si určitě zasloužila nejvyšší dotaci, ale tohle je trochu moc a když si to člověk v systému přečte, tak to moc optimismu nedodá. Snížil bych ostatní timeouty tak, aby tady mohlo být 120/240 třeba. I to je hodně, ale už to působí rozumněji. Ale to by musela být ta šifra v základu vyluštitelná dříve než za pět hodin…
Přání 5: předherní informace
Někdy méně je více. Všichni jsme se trochu ztráceli v nekonečných textech podrobného infa, kolik tekutin je dobré si vzít, kde se nesmí parkovat a jestli je lepší dojít do cíle, nebo luštit. Tohle všichni vědí nebo si mohou přečíst na sifrovacky.cz. Pravidla se nemusí obhajovat, pravidla existují. Pokud chcete sdílet vaše názory, postoje a vize, udělejte to organizátorskou reportáží nebo v diskusi a nechte hráče, ať hru hrají, jak oni uznají za vhodné. Naopak by se dalo přitlačit v důrazu na správnost a úplnost informací o herním systému. Viz popletený text o bonusech vs. hlavních tajenkách (zaplať Pámbu, že to na hře opravdu bylo tak, jak to bylo, protože kdybychom na místě dvanáctky našli odznáčky, bylo by to značně frustrující), ale taky např. chybějící informaci o tom, zda dead ublíží pořadí, nebo ne a vůbec pozdní informace o deadu. Ale to jsou předpokládám dětské nemoci, které se podaří vychytat lehce.
Tak to bychom měli přání. Jinak máte můj velký obdiv, že jste se do toho pustili a velký dík za to, jak se vám to povedlo. Šifry byly překrásné, všechny měly nápad. Vyzdvihnu tady ambigramy (Dobby/Krátura) na dvojce, olympijské soustředné kruhy a potom díravou osmisměrku kámen-nůžky-papír. To jsou naprosté klenoty a jestli ze sebe vymáčknete ročně tři-čtyři takovéhle překrásné šifry, tak vám s tím lidi utrhají ruce. Pěkně provedená byla i textovka s mapou nebo japonská báseň a vlastně ani startovní logické úlohy nijak neurazily. Jak už jsem psal, ostatní šifry mi nápadově taky přišly velmi originální a s nějakou mírou úsilí při vybrušování by z nich také byly klenoty.
Trasa byla podle mě ok, lesy kolem Kaznějova krásné, některé přesuny v druhé půlce už byly dost dlouhé a nožky bolely, takže tam by zkrácení bodlo. Celkově jsem v organizaci neshledal problémy, webový systém fungoval pěkně, trasa neměla problémy. Občas někde nebyl moc dobrej internet, tak spíš jenom propříště bacha, aby se někdo neocitnul bez signálu v momentě, kdy potřebuje zadat kód, aby mu běžel čas pro nápovědu (a aby mu pak nápověda přišla).
Takže celkově za mě je nová noční hra super a těším se na příští ročníky! Doufám, že třeba z Prahy, ale i odjinud příště přijede dvakrát více týmů a bude to velký boj/velká párty, kdo jak bude chtít.
1) Bereme na vědomí. Původně byl čas stanovený na poledne, ale kvůli posunu času jsme si řekli, že týmy by mohly trpět na této nesrovnalosti, a tak jsme jim dali “bonusovou hodinu” jako dárek. Další ročníky už takové nebudou, chceme, aby končily v poledne.
2) První ročník byl extrémně prodělečný, a to jsme věděli hodně dlouho dopředu. Nízká účast a vysoké pořizovací náklady na bedny, stroj na odznaky, jídlo, řezačku atd. nás vedly k tomu u všeho ostatního jít cestou co možná nejjednodušší. Startovné jsme chtěli dát relativně nízké už jen pro to, že nemáme artefakt, ale některé náklady jsou bohužel konstantní bez ohledu na počet týmů. Dva z nás jsou v Kaznějově doma, známe to tam a byli jsme schopní se domluvit s místními spolky na de facto bezplatné pomoci a zázemí, i když jsme neměli, co ukázat z předchozích ročníků. Další ročník už plánujeme v Plzni, kde máme vytipovanou trasu a předběžně i neformálně domluvený cíl.
3) Tady se budeme opakovat. Ano, bylo to přestřelené a pochopitelně nás to mrzí, snad se to už nebude opakovat. Toto šifru v terénu vyřešily jenom dva týmy, a my si uvědomujeme tu krutou ránu, jakou týmům daly po sobě jdoucí 10-11-12, u kterých jsme u všech podcenili, jak složité skutečně jsou, obzvlášť u 12.
4) Omezený počet nápověd a deadů chceme nechat, ale přemýšlíme nad cestami, jak tento počet navýšit skrze například vyzvednutí dalších na bonusových stanovištích nebo skrze nějaké úlohy; ještě to probereme a výsledek bude rozhodně milosrdnější, než byl @1. V cíli jsme dostali roztříštěnou zpětnou vazbu. Dva týmy mi nezávisle na sobě řekly, že si toto “taktizování” užívali, a že by se jim líbilo ho jen trochu víc balancovat, zatímco jednomu týmu se to, stejně jako Vám teď, nelíbilo. Čas na 12 byl skutečně Overkill a do dalších ročníků budu lobbovat za to, aby se na nápovědu čekalo vždy nejdéle dvě hodiny po příchodu.
5) Beru na vědomí. Tady asi není co dodat, příště budeme méně sdílní a prostě předáme jenom základní informace.
Ohledně trasy – celou trasu jsme jako kyborgové procházeli s pomocí systému jako záznamníku, takže jsme měli jistotu, že na stanovištích je dostatečný signál, ale bereme na vědomí. Ve městě nebo jeho periferií by měla být délka přesunů výrazně kratší.
Pecka! Co se týče prodělečnosti, tak za mě není problém zvednout startovné (400 [? pamatuju si to dobře?] je na noční hru v dnešní ekonomice podstřel). Bedny a stroj na odznaky se snad amortizují a aspoň máte důvod další ročníky pořádat 🙂
To je dost možné 😅, dneska ráno jsem rychle aktualizoval obrázky a nápovědy. Opravím až budu přidávat PDF verze (a pravděpodobně i detailněji popíšu řešení některých šifer).
Věřím, že až se vám podaří sblížit reálnou hru s tím, jak chcete, aby se chovala a s tím, co o ní na webu píšete, tak to bude fajn hra, na kterou se budu těšit / rád jezdit.
A vlastně mi bude jedno, jestli se vydáte třeba cestou Svíček (čti: těžká terénní hra s nepříliš přívětivým systémem na nepříliš profláklých místech) či přívětivější hrou pro mírně a středně pokročilé v Plzni. Zpětně jsem velmi rád (hlavně za ně), že dva začátečníci, kteří měli vyrovnávat náš ne úplně středně zkušený tým, svou účast odřekli.
Víceméně ve všem souhlasím s Petrem, tak se moc rozepisovat nebudu.
Za mě byla pro letošní ročník volba Kaznějova ideální – úspěšně to odradilo mírně/středně pokročilé od účasti.
Vlastně úplně nerozumím důvodu, proč má tým omezený počet nápověd – zvlášť pokud připustíme účast týmů středně pokročilých (či aktuálně krátkých doletů) – tak ty podle mě (tj. z vlastní letošní zkušenosti) nebudou taktizovat a prostě tu nápovědu vezmou a budou doufat, že jim to bude stačit…
Jinak hra pro mě měla (subjektivně) 3 části:
1. Start – šifra 5 (olympijské kruhy): Fakt luxusní rozjezd s pěknými a návodnými šiframi.
2. šifra 6-11 (mapa – zkratky): Šifry, u kterých jsme zpravidla rychle měli základní pozorování a pak jsme do ní (kromě šachů) nějakou dobu mlčky koukali než přišel nápad či spíš nápověda (ty většinou zabraly). Nějak mi ty šifry přišly méně návodné/nahodilé.
3. šifra 12, na kterou jsme naštěstí už došli bez nápovědy 7 hodin před koncem hry (a všechny týmy tam ještě byla), takže vzdání hry byla jednoduchá volba. A že bych byl z řešení kdovíjak moudrý, se říct nedá (hmm… skoro by si to říkalo o nějaké fotky/animaci mezikroků).
Ještě jednou díky za hru a v budoucnu zas.
Dominik
Aby nezbyly žádné pochyby, kdo je tu nejukecanější tým, tak já taky něco napíšu.
Když se za tím dneska ohlídnu, tak přes nějaké to šifrovací trápení, co jsme si užili, mi jako první asociační slovo napadne “svěží”. Přijde mi, že z toho bylo na míle cítit, že to dělají noví, mladí, chytří, nevyčerpaní organizátoři, co mají čas se tomu věnovat a mají plný kapsy originálních nápadů. Trošku závidím. Taky bych takový kapsičky chtěla mít.
Plánuju poslat ještě nějaký feedback bokem, až si trochu promyslím, co je užitečné a co jsou jenom moje rozmary.
Myslím ale, že po obroušení pár ostřejších hran z toho snadno může být šifrovací stálice, co týmy nebudou chtít vynechat. Proto doufám, že vám zůstala chuť připravit další ročník(y) a budu ho určitě doporučovat.
Eliška
(možnost přidat svoje jméno k týmu do hlavičky příspěvku by se myslím neztratila)
Píšeme reportáž, kde se víc rozkecáme, ale chtěl bych za sebe ocenit, že takto mladý tým (věkově i organizačně) dokáže zkonstruovat tolik zajímavých šifer. Koneckonců i ten masakr na dvanáctce měl hezkou myšlenku, sebereferenční konstrukci a smysluplný postup. Šlo “pouze” o nesprávné nastavení parametrů (“velký voči” :), nikoli o fundamentální chybu při konstrukci šifry. To podle mě jen ukazuje na velký potenciál do budoucna. Těší mě, že jsou orgové otevření feedbacku a naznačují v podstatě samé přívětivé změny. Mrzelo by mě, kdyby takto šikovní lidé už další ročník hry nepořádali. Dero
Abych udělal zajímavější žebříček soutěže o nejukecanější tým, také se se svojí troškou přidám.
Za mě to byl moc pěkný zážitek. Kdybych Zavináč luštil jako slepý test druhu “poznej šifrovačku, aniž bys věděl, na jaké jsi”, řadil bych ho někam vedle šifrovacích stálic.
Hra byla naplněná kvalitním obsahem, appka dobře a stabilně fungovala (asi až na dvě zaškobrtnutí), trasa mě bavila, i když nebyla nijak náročná.
Nadto ve Vás všech, co jste pro nás tu hru pořádali, ať už v roli A nebo B-týmu, bylo vidět nadšení a chuť. Eliščinu svěžest podepisuju, taky na mě působila.
Dobré rady v diskuzi výše si zapište, budou se hodit. Byla by velká škoda, kdybyste zůstali u jednoho ročníku.
Doplním Dominika a přidám několik svých názorů. Ať v žebříčku o nejukecanější tým máme alespoň čestnou zmínku…
Prvně moc děkuji za organizaci šifrovačky! Moc dobře vím, jaká je s tím práce, takže oceňuji každého organizátora, který si s přípravou hry dá práci. A tady ta práce byla vidět.
Na hře se mi nejvíce líbila trasa a výsledky šifer. Na to, že byla mimo civilizaci, tak byla dostatečně nepředvídatelná a přesuny (pro mne) tak akorát dlouhé. Výsledky šifer často neříkaly suše jen nápis, co je v mapě, ale místo popisovaly oklikou. To se mi moc líbilo, protože popis byl dostatečně jednoznačný. A lesy byly pěkné, silnic nebylo moc, takže super.
Co se mi naopak nejvíce nelíbilo, tak je systém nápověd. Velmi rychle jsem si uvědomil to, co se skutečně stalo. Že pokud můžeme brát nápovědu a s šifrou nemůžeme hnout, tak nápovědu vezmeme. A až dojdou nápovědy a bude šifra, kde nebudeme vědět, co s tím, tak to prostě vzdáme. A ono se tak stalo. Potkaly jsme 4 šifry (6,7,10,11), kdy veškerý postup k řešení jsme udělali v prvních pár minutách (dobře, na 11 jsme chvíli upravovaly zkratky, ale v principu jsme docela rychle věděly, co chceme) a pak jsme až do nápovědy neudělaly nic, co bychom si mysleli, že by mohlo vést k cíly. Šifry byly pro mne nenávodné a nebylo tam do čeho píchnout, třebaže jsme zkoušeli různé věci, ale bez vědomí, že tohle je to, co chceme dělat. Takže nápovědy jsme brali víceméně hned, jak se dalo. No, a pak přišla šifra číslo 12. My bez nápověd, všechny týmy na ní a trudomyslné. Řešení bychom dostali hodinu před koncem hry, tak jsme poměrně rychle vzdali a jeli se domů vyspat. Tímto se omlouvám Síbovi, který by luštil ještě dál, ale s morálkou po 2 nápovědách na předchozích šifrách to za mne nemělo cenu. Takhle brzy jsem nevzdal hru ani nepamatuji, pokud vůbec.
Až bude (doufám, že nemusím psát “pokud bude”) další ročník, velice pravděpodobně přijedu zas. Ale mnohem radši bych přijel na trochu jednodušší (návodnější šifry) hru nebo na hru, která nemá tak nepřátelské nápovědy. Protože se stávající povahou hry by mne to pravděpodobně brzy přestalo stát za to, jezdit daleko kvůli hře, která je pro mne nepřátelská. Na to mi stačí PoTrati, kteří jsou alespoň v Praze 😉
A abych to dokončil něčím pozitivním, tak nejvíce se mi líbila šifra 5. A šifra 8 byla sice rychlovka, ale po nápovědách na 6 a 7, přišla vhod.
Takže ještě jednou díky za hru a minimálně příště zase naviděnou!
Ahoj orgové, do soutěže o neukecanejší tým se přihlásit nemůžeme, tuto vlastnost by jisté části týmu nevěřil nikdo, druhá část týmu to naštěstí vyvažuje opačným směrem.. Pokusím se ale aspoň pár bodů ale pokud možno stručně. V cíli jsem byl docela unavenej, tak jsem ani neměl energii to sdělit osobně.
Předně moc děkuju/eme za skvěle připravenou hru. Opravdu si myslím, že bylo vidět, že jste tomu dali spoustu času a úsilí správného směru, že máte talent, nápady i píli je doladit do produkční verze. Pokud někdy mezi organizátory ostatních her máme povzdechy, že nevznikají nové hry a kde shánět nové orgy – především mladší, kteří mají třeba trochu víc volného času, tak jen vícero takových (skvělých) organizátorů a her! Detaily se doladí!
Myslím, že všemi měřítky to bylo vlastně skvělé. Nejen na první hru. Obecně ještě dodám – téměř každý, kdo tu něco napsal – OPRAVA, teď jsem si to zkontroloval -: každý, kdo tu něco napsal, byl-je organizátorem jiné šifrovací hry. Dokážeme říct, co bychom udělali jemně jinak, kde něco posunout obtížnostně, jak dramaturgicky, co udělat s nápovědami, ale nechci, aby v tom zapadlo, že to bylo (zvlášť na debut) skvělý (a to jsme zrovna my skončili pod nasazením a od haiku jsme prostě bojovali s každou šifrou a mohl bych kverulovat).
A nyní technicky, ať z toho něco aspoň máte:
Věci, co už tu někdo napsal ale chtěl bych je podtrhnout.
– Pravidla a Pokyny před hrou stručněji, aby vynikly ty důležité věci. Pokud chcete udělat nějaký návod pro nováčky, protože je očekáváte, třeba z místních spolků nebo plzeňských vysokých škol, dejte ho bokem (a stejně odkažte v obecnosti na šifrovačky.cz).
Dramaturgii udělat ne jenom lineárně stoupající; po šifře, kde asi bude větší část pole nápovědovat, chcete dát něco na doplnění sebevědomí hráčů, a aby se taky zahřáli při víc než jednom přesunu.
Konstrukce šifer s bonusy je nešťastná, nešťastná, nešťastná. Obvykle nejde, nejde a nejde udělat, aby ta přidaná vrstva v šifře, kde je zároveň bonus nerušila analýzu při primárním luštění šifry (viz třeba u šachů, kde leckdo ztroskotá na analýze písmenek ve čtverci a čeká, že spodek se bude řešit později, protože je dole). Já si myslím, že to takto dělat nechcete, a pokud bonusy, tak nějak bokem.
Bonusy v dobrovolné nic nepřinášející podobě samotné jsou nešťastné – kdybyste měli možnost při maratonu odběhnout si bokem zaběhnout pro zábavu za odznáček dvoustovku, kdo to udělá? Pokud je to hra s pořadím, tak to nedává dramaturgicky smysl.
A mimochodem: vrcholovou knihu chcete přeci pro všechny týmy.
Ad čas na deadech a nápovědách: mně to osobně nepřišlo zase tak mimo, spálili jsme těsně před koncem všecky nápovědy a téměř i druhý dead….Ale z pohledu toho, že budete mít třeba širší publikum, bych to taky zkrátil o něco. Počet mi vlastně přišel zajímavý prvek – protože to motivuje, když něco vím, tak ještě chvíli bušit a nápovědu si nebrat. Takže za mě klidně jak je, jsem tým “taktizování”. (Jen když je zkrátíte, tak je teda musíte v absolutním počtu i lehce přidat, třeba jen o jednu!)
Trasa i tajenky pěkné a jednoznačné, tak akorát antihaluzné.
Věci, z jiného úhlu:
– Na hře bylo neuvěřitelné množství organizátorů (jen z hlavy – Tmou, Bedny, Matrixu, Plchů, Studny, Komára, Zkratky, Civilizace, Tápání, …), odhadem určitě 50 %. Dokáže to Kuča spočítat, jestli někde bylo poměrově víc orgů statkových her? Imho proto ten detailní feedback.
Na hře tím pádem byli dobří hráči – tohle není obvyklé osazenstvo jiné hry. Nedělal bych moc závěry směrem, že když cca 8/10 týmů dojde na 12 šifru, že by to tak bylo s 30 týmy. Nebylo, určitě to chcete (nějak) zlehčit, aby se přihlásilo širší publikum (a třeba i nějaké lokální).
Je dobré si filosoficky rozmyslet i veřejně komunikovat tu obtížnost. Už to trochu padlo od Dominika – těžká hra bude mít menší (byť fanatické) publikum (viz Po trati a Svíčky). Zároveň platí – orgové dělají hru (a její obtížnost), jak ji chtějí (a také na co mentálně mají). Vy určitě máte potenciál na těžkou hru, ale nechcete ji mít už na sedmičce, protože si s ní na sedmičce nesednu u kaolinky do Mekáče. Ani benzínky. Na Matrixu jsme vždy mezi orgy diskutovali počet týmů v cíli případně na nějakých metách během hry. Taková diskuze dá vodítka k tomu, jak upravit jednotlivé elementy hry. To neznamená, že se to povede. Spíš nepovede.
Některé technicky triviální věci trvají prostě hráčům hrozně dlouho vybrat správně, pokud jsou jednou z dalších stovek ekvivalentních operací, které může hráč udělat (třeba zrovna různost tahů v 7, shodnost sloupce v 10, nebo odečítání ale čeho v 11). Hráč při testu v hospodě má víc štěstí na výběr správné možnosti než hráč v noci v lese.
U 12 šifry imho hrozně nebylo znát čím začít. Šedivé, černé a červené části plus různé velikosti a distribuce na papíře neměly nějakou jasnou časovou posloupnost při luštění. U vyladěných šifer je často nějaký aspekt, co hráči poradí – začít tmavým, nechat šedivé, začít velkým nechat malé,… Tady jsem z toho nedokázal říct nic a ztrácel se v tom.
Dovolím si teda oponovat Martinovi, že tohle je nepřátelská hra (systémem nápověd). Ne, to fakt není. Nemůžem všichni dojít do cíle o půlnoci po 10 nápovědách, je to prvek a jasně daný, za mě nebyl poddimenzovaný, jak naznačuješ. Ale chápu: Nekonečná sada nápověd, které se prodlužují, pokud je tým čerpá, by tu nepřátelskost vyřešila?
Osobní pohledy i detaily, protože asi nebudeme psát reportáž:
– Trasa: Krásná, byl jsem tu na výletě kolem kaolinky v covidových letech.
Ve čtyřech lidech nám ten pátý na těžších šifrách chyběl – asi by nás pošťouchnul tam, kde chybělo trošičku. Ale mysleli jsme si, že nebude třeba.
Vyzdvihnu šifry osmisměrka s KNP (bez mezitajenky nás to nenapadlo, takže pěkný aha) a olympijské kruhy (všecko do sebe pěkne zapadalo, technicky tak akorát náročné) a vlastně i morse čtverce, kde forma byla taková pěkná minimalistická. Pobavila nás časová osa na šachách a i easteregg sebereference na spoustu věcí z jiných šifer na 12 (figurka, austrálie, wtc, rezistor ala předherní šifra, …).
Web a pěkná sazba (byť s dvojitým odstavcem někde na startu myslím).
Jednoznačně říct, jestli se začíná na čas nebo na pokyn.
Právě díky tomu, že se na hře vyskytlo tolik orgů jiných her může způsobit, že to vypadá, že tady má každý názor, jak to udělat líp. Ale je to přesně obráceně – jsme nadšení, že do toho šel někdo nový a sami rádi sdílíme, jak na to – šifrovačka je event, co může fungovat maximálně jednou (tedy i nikdy). Pokud byste měli pocit, že vás někde tlačí bota a chtěli něco konkrétního probrat (třeba u piva nebo online) o tom, jak to dělají jiné hry (jakýkoliv aspekt – úvahy nad šiframi, trasou, organizaci, testování, procesy…), tady máte spoustu znalých a určitě vám kdokoliv rád bude k ruce a rozdá rozumy.
Díky moc za hru a těšim se zas někdy!
NejnekvazidiagonalizovávatelnějšíJirka, toho času teda KanonickýdivizorJirka
Jsme rádi, že ohlasy jsou kladné, byl to velký stres to prakticky organizovat v tak malém týmu.
Pár osobních postřehů a myšlenek, jak dál postupovat v dalších letech (syntéza myšlenek mě (Franty), Ondry a Matouše):
Pokyny byly zbytečně přeplněné, tady souhlasím, že dál je strhneme na cca dva odstavce s podstatnými informacemi.
Ano, souhlasíme, že to trio 10-11-12 jsme opravdu nezvládli. Jak jsem říkal už někde výš, já jako autor 11 i 7 jsem osobně považoval 7 za těžší, než 11, ale pravda je, že přidat nějakou průchodovku mezi 11 a 12 by nebylo od věci (a v raných fázích přípravy tam dokonce jedno stanoviště bylo, byť jsme na něj ani nevymýšleli šifru, než jsme ho vyškrtli). Jsme poučení a do budoucna už to bude lepší.
Bonusy chceme pořád nějakým způsobem zachovat v rámci šifer, ale myšlenka je taková, že na ně upozorníme (možná v hlavičce, možná nějak jinak – strukturou šifry nějak zcela jasně, žlutým papírem (který uvedeme i do pravidel jako náznak bonusu…), značkou na bedně…), a že na stanoviště bonusu dáme vedle věcné ceny i nějaký bonus do hry (hinty nebo deady, nebo s čím přijdeme do dalších ročníků – viz bodový systém)
Se zkrácením časů souhlasíme, těch šest hodin byl asi opravdu ústřel, který byl úplně zbytečný. Navíc zvažujeme možnost “propojit” nápovědy a deady do jednotného bodového systému, kde na vybrání nápovědy by se spálil bod a na vybrání deadu by se spálil další bod, takže už by se nemohlo stát, že tým nemá nápovědu a čeká zbytečně rovnou na dead (nebo to rovnou vzdá, viž voy-a-ger), přesto, že by to byl schopen vyluštit s nápovědou, na kterou si takhle nesáhne. Na startu by bylo třeba 6 bodů a na bonusech a za Předvináč by pak teoreticky mohly být třeba 2 body na každém, které by tým poté mohl později použít.
Rozhodně nemáme iluze o tom, že poměr a úspěšnost špičky šifrovací komunity lze interpolovat na silnější budoucí ročníky. Už jsme si tak nějak zákulisně řekli, že obtížnostně půjdeme dolů, ale nejspíš nebudeme úplně až tak jednoduší, zkusíme trefit obtížnost například Bedny
Další ročník bude v Plzni. Máme předběžně nastřelenou trasu i předběžně neformálně dohodnutý cíl, tím odpadává i problém s nějakou dojezdovou vzdáleností a časovými problémy.
K nápovědám: Aby hra bavila mne (opravdu jen můj názor), tak se v ní potřebuji nějakým způsobem hýbat kupředu. Zde jsou 2 možnosti – buď vyladěné šifry, které časem rozlouskneme (většinou TMOU, Bedna), nebo mít možnost vzít nápovědu na šifrách, kde necítím dlouho žádný progres kupředu, což se nám na Zavináči stalo na šifrách 6,7,10 a 11. Použití nápovědy není zadarmo, může posunovat pořadím, může být podmíněno časovým limitem jako zde (byť na 12 to bylo moc, ale za mne 60-120 minut úplně v pohodě), případně nějaká kombinace.
My jsme nápovědy vzali 4 a na 12 jsme došli chvíli před šestou ranní, což mi nepřijde extrémně brzo. Kdybychom nápovědy mohli brát instantně za posun v pořadí dolů, tak je myslím bereme na těch šifrách zhruba ve stejný čas, protože jsme se dostali do momentu, kdy už fakt nevíme a šifra nás spíš štve, než cokoliv jiného.
S časy půjdeme určitě dolů, to jsme už zmínili, ale zásadní problém s instantním vybíráním je ten, že zatímco my nápovědy vnímáme jako “dobromyslnou pomoc,” je zcela zjevné, že silný tým je ke konci hry využije, aby vůbec neluštil předposlední a poslední šifru ve hře, tím pádem tyto víceméně postrádají smysl.
Šifry a deady tam dáváme, aby se dobrý tým, kterému nesedla šifra, dokázal odrazit a plavat dál, nevnímáme je jako “svaté právo každého týmu zjednodušit si hru.”
Slabšímu týmu nápovědy stejně moc nepomůžou, maximálně zemře o dvě stanoviště dál, ale silnější týmy na tom můžou vydělat, pokud se opravdu zaseknou, ale stojím si za tím, že jim stojí za to pomoct pouze až se zaseknou.
Posuny v pořadí nebo jiné penalizace nechceme dělat už jen pro to, že jsme přes noc a může vyvstat situace, kdy vítězný tým budeme držet v cíli několik hodin, než je opravdu prohlásíme za vítěze (kvůli lidem na trase), což by mohlo být dost nepříjemné, obzvlášť když jsou z větší dálky a rádi by si chytili vlak domů.
Ve výsledku tedy asi půjdeme cestou jednotného bodového systému a více návodných šifer; chápeme, kde byl v @1 problém a snad se od toho dokážeme odrazit. Minimálně tedy do @2, a pokud se ani ten neosvědčí, tak přijdeme ještě s něčím jiným.
Ahoj orgové, hru jsem chválil už v cíli, ale pro záznam budoucím generacím to napíšu ještě sem. Za mě to byla moc povedená hra, která snese srovnání s profláknutými nočními šifrovačkami jako jsou Bedna nebo NaPALMně. Je škoda, že účast byla takhle nízká, protože za tím byla evidentně spousta práce.
Šifry se mi líbily vlastně všechny, zejména se mi líbily jejich nápady (např. ambigramy, klikyhák s binárkou, skrytá mapa v textovce, japonština v haiku…), u některých by šlo ještě trochu zahladit nějaké hrany (např. nejistota správným řešením ve 2B, podobnost se sudoku u sedmičky, zvláštní poslední krok v jedenáctce), ale to jsou už celkem detaily.
Trasa byla skvělá, až do cca šesti ráno mi bylo krásně a říkal jsem si, jak rád já na ty šifrovačky chodím. Pak mi trochu navhla bunda a dostavila se ranní krize, o tom za chvíli. K trase bych ještě dodal, že mi narozdíl od jednoho předkomentátora přišla celkem předvídatelná. Nijak zvlášť mi to nevadilo, jen pozor, aby to příliš nepomáhalo v luštění šifer (např. u 6 a 7 se mi podařilo tipnout další stanoviště před vyluštěním šifry – ani u jedné nám to nepomohlo, ale dokážu si představit, že by mohlo). Kolem desítky už bylo znát, že se trasa stáčí zpět do Kaznějova, to nám pak pomohlo ve strategickém přesunu na dvanáctce.
Největší zážitek mám z našeho vyluštění dvanáctky. Došli jsme na ni v nejhorší dobu, někdy kolem sedmé, teploměr ukazoval 1 stupeň, poprvé za hru jsme potkali tým TBD a jejich výrazy naznačovaly mnohé. Takže jsem navrhnul strategický přesun do 3 km vzdálené pekárny Malinová, která měla být podle map.cz otevřená od osmi. Otevřená skutečně byla a bylo tam krásně teplo, sucho… a levno. Tak jsme si další čtyři hodiny kupovali chlebíčky, zákusky a kávy a luštili a luštili a luštili. Pořád bylo co dělat a vůbec nebylo jasné, kde se nakonec objeví řešení. Kolem dvanácté jsme si už všichni mysleli, že to asi nestihneme (byť jsme se pořád posunovali), ale pak se nám povedlo opravit pár chyb, došlo nám, kde se asi bude číst tajenka a někdy v 12:40 jsme přečetli KRCH… a s nadšením zjistili, že další stanoviště není 3 km daleko. Pak následoval už jen přespolní běh a shledání se schránkou. Byl to jeden z nejhezčích závěrů hry, co jsem zažil.
Chápu všechny předkomentátory, co píšou, že obtížnost těch logických úloh ve dvanáctce byla přestřelená – určitě byl to výrazný skok oproti předchozím šifrám – ale já jsem rád, že takhle těžká šifra na Zavináči byla, protože takových je málo a málokdy má člověk možnost něco luštit přes 5 hodin (a pak to vyluštit). To mě ještě vede k tomu, že se mi líbil herní systém s nápovědami a deady po různě dlouhé době, to bych do příštích ročníků neměnil. A samotné délky čekání na nápovědu mi přišly taky akorát – pokud je očekávaný čas luštění dvanáctky pět hodin, tak nemá smysl dávat dead dřív. Možná bych zvážil kupování nápověd a deadů za hesla z nápovědových šifer, jako to má NaPALMně, to mi přijde jako fajn zpestření pro situace, kdy nejsem schopen s šifrou hnout a čekám na nápovědu/dead.
Díky ještě jednou za skvělou hru a na viděnou na příštím ročníku 🙂
31 komentářů: “Diskuze”
Testovací příspěvek
Ahoj, rád bych se na zavináč přidal do nějakého pokročilého týmu, nabídky prosím na ondrasuchanek na seznamu.
update: uz nehledam, ale hledame posledniho clena tymu 😀 (pokud ještě nemame plnou soupisku, klidně pište..)
Ahoj,
jaká je organizátory očekávaná obtížnost šifer, např. v porovnání s ostatními šifrovakami? (Samozřejmě počítám s tím, že hra se v reálu může zvrhnout libovolným směrem oproti očekáváním, nicméně ze stránek jsem si úplnou představu neudělal).
Ať už bude jakákoliv, tak se budu těšit.
Díky,
Dominik
Ahoj.
Šifry by měly být ze začátku relativně jednoduché a postupně plánujeme zvedat obtížnost. Čekáme, že v součtu bychom měli být zhruba stejně těžcí (plus mínus) jako Bedna a většina šifer by měla být lehčí, než obdobné šifry z TMOU.
Druhé stanoviště bude mít opravdu triviální sifřičky, u kterých si myslíme, že řešení by mělo být zcela jasné. Vzhledem k tomu, že poskytujeme čtyři nápovědy (a ještě řešíme, jestli neposkytnout dvě absolutky k tomu, protože opravdu chceme, aby během prvního ročníku alespoň někdo došel a dal nám feedback), si jsme dost jisti, že i naprostí začátečníci odpadnou nejdříve na čtvrtém stanovišti.
Nemáme moc prochozeno, jak moc složité ty šifry ve skutečnosti budou, protože zatím nemáme to technické know-how na odhad skutečné obtížnosti, ale šifry, co máme připravené (a otestované), považujeme za buď lehčí nebo nejvýš stejně těžké (v pozdější části hry), jako ty tmářské.
Za orgy,
Franta
Díky, tak snad to i takto vyjde v realitě :).
Dominik
Snad 😀
Upřímně řečeno se bojíme toho, že buď podstřelíme nebo přestřelíme obtížnost…
Btw. Kód týmu pro komunikaci se Zavinfem už někde máme (a jen jej nevidím) či jej dostaneme až na startu?
Kód týmu bude natištěn zvenku na startovní obálce.
Děkujeme za hru. Zážitky se dostavily, i když jsme od sedmičky měli dost problémy chytit správnou vlnu.
Na první ročník jste organizací zvládli na jedničku. Obtížnost šifer byla v druhé půli dost vysoká a zvlášť 11 byla asi náročnější, než bylo třeba, ale užili jsme si to.
Myšlena samozřejmě 12 – epizeuxis.
Ahoj. Děkujeme za odpověď. Uznáváme, že jsme obtížnost hry asi přestřelili a do příštích ročníku ji budeme spíš snižovat.
Do diskuze padla možnost i například na bonusy přidávat možnosti vyzvednout nápovědy nebo deady, což mě osobně přijde jako hodně dobrý nápad.
Upřímně řečeno jsme neměli vůbec žádný odhad na skutečnou obtížnost (jak je zřejmé z komentářů před hrou). Tuto intuici si budeme muset ještě vypilovat, a následně se pokusíme ty zabijácké šifry rozmělnit a pak i rozhodit tak, aby nebyly jedna za druhou.
Upřímně řečeno jsem já osobně považoval sedmičku za těžší, než jedenáctku (jsem autorem obou těchto šifer), ale týmy mě utvrdily o úplném opaku.
Beru to jako velké poučení do případných příštích ročníků a doufám, že to ostatní pozitivní hodnocení nebylo jen na oko, abychom nebyli znechucení a ještě jednou děkuju za účast.
Za orgy,
Franta
Ahoj.
Moc díky za hru. Jak někdo píše výše na první ročník vše zvládnuto na jedničku. Krásná trasa a nápadité šifry. Protože na podobné hry chodím už 25 let a mám za sebou asi 130 šifrovaček včetně třeba všech ročníků Bedny a 22 ročníků Tmou, tak myslím, že mohu už trochu porovnat s ostatními hry. Zavináč byla jednoznačně jedna z nejtěžších her, kterou jsem šel. Rozhodně o úroveň obtížnosti výše než třena již zmíněná Tmou. Nebo spíš několik šifer číslo 13 na Tmou, kde většinou končíme :). Ne že by to bylo něco špatně, ale pokud by se hry zúčastnily i týmy, které pravidelně nechodí, tak úmrtnost bude asi vysoká. Ještě jednou díky a pokud bude druhý ročník, rád zase přijedu.
Pavel
Už se budu asi opakovat, ale obtížnost jsme opravdu velice podcenili a budeme hledat způsoby, jak šifry do dalších ročníků zjednodušit nebo jak týmům zajistit více možností na získání nápověd nebo deadů.
Druhý ročník výhledově plánujeme, ale dojde asi k vnitrotýmové občanské válce, jestli to bude za rok nebo za dva. Prakticky organizovat a vymyslet šifry a trasu ve dvou lidech, kde třetí dělal víceméně jenom Předvináč, bylo velice náročné a pochybuji, že toho budu schopen za rok, kdy budeme já i Ondra (autoři šifer) sepisovat bakalářské práce.
Za orgy,
Franta
Ahoj, díky moc za hru!
Chtěl bych nejdříve napsat ze své stařecké chýše pár hraběcích rad, které budou zřejmě zcela mimo zamýšlený koncept hry, tak je raději zarámuju jako Přání, to pak zní trochu vlídněji.
Přání 1: čas
My jako přespolní (Brno) bychom chtěli příště určitě přijet zas, pokud to půjde, ale tak, jak to bylo nastaveno tenotkrát, to je pro nás hodně zabijácké. Přál bych si, abyste zvážili dřívější konec. Vím, že mimobrněnské hry se vyžívají ve dvaadvaceti-až čtyřiadvacetihodinovkách, ale v Brně si noční hry (pátek/sobota) vystačí klidně i s dvaceti hodinami a úplně to stačí. My jsme takhle na konci hry stáli před volbou, jestli se po hře stavit do cíle a ocenit vás, nebo jet taxíkem na poslední rozumný vlak, kterým se dostaneme do Brna před desátou večerní, což jsme nakonec zvolili a bohužel cíl vynechali. Kdyby to končilo v jedenáct, nikomu by se nic nestalo a všechno by se stihlo. Taky je ke zvážení vyhnout se tomu jednomu jedinému termínu v roce, kdy je sobotní noc o hodinu kratší. Možná by se vyplatilo ten termín stanovit (a na sifrovacky.cz publikovat) už teď (i s tím, že zatím nevíte, jestli hra bude), ať vám vhodné termíny nevyblokujou denní hry, kterým to může být jedno.
Přání 2: lokace
Chápu, že chcete dělat hru v místě svého bydliště, sám to tak taky mám. Nicméně z pohledu celé republiky je Plzeň samotná už dost na okraji na to, aby bylo třeba z ní ještě odjíždět vlakem do nikam (sorry, marvelous city of Kaznějov). Přál bych si, aby příští Zavináč startoval na okraji Plzně a končil v Plzni dvacet minut od nádraží. Možná by tím odpadlo i pár varování v pravidlech o nedoporučeném parkování v místě hry.
Přání 3: šifry
Přál bych si, aby na hře nebyly šifry, jejichž kyborgské vyluštění (=znám princip a přesně vím, co a v jakém pořadí mám dělat a hlavně co taky nemusím dělat vůbec) zabere určtiě přes hodinu a zároveň takové vyluštění není v terénu reálně možné. Mluvím samozřejmě o dvanáctce, která byla mega přestřelená, i když ten koncept byl strašně zajímavý. S tím, že nebylo vůbec vidět, co se má se šifrou dělat a ani moc v jakém pořadí, jsme sice skoro pořád něco dělali, ale šifra nás vlastně ničím neodměňovala, jenom přibývalo složitosti, až nakonec přišel dead. Možná by k tomu zkušení testeři měli co říct a řekl bych, že se takových najde v Brně nebo v Bratislavě dost, co už teď vědí, že se jim do Plzně příští rok nebude chtít. Kdyby vám snad scházely konktakty na takové lidi, ozvěte se komukoliv z našeho týmu.
Přál bych orgům, aby nemuseli trávit “čtyři nepříjemné hodiny” konstrukcí úlohy (mluvím o šachách), kterou si nikdo z týmů nezapamatuje, protože je naprosto ložená a její vyřešení v solveru zabere minutu. Ta šifra se dala udělat tak, aby byla těžší a AHA efekt byl silnější (např. celé to pojmout jako zápis šachové partie bez časových os a vlaječek s tím, že národnosti hráčů by se daly vyvodit ze jmen a časové události třeba z komentáře k tahům a podobně). Na druhou stranu to byla jediná šifra v druhé půlce hry, kterou jsme “zvládli” bez potíží, takže dramaturgicky by se to muselo někde kompenzovat.
Přál bych si, aby v závěrečné pasáži hry byly nějaké oddychovější, třeba znalostní nebo asociační šifry, které dodají týmu nějaké sebevědomí, že ještě dokáže luštit. Ony tam prý nějaké průchodovky vzadu byly, ale tam jsme se už bohužel nedostali. Série 7-12 (s výjimkou šachů) pro nás byla strašná nálož, help za helpem a nakonec dead. A to si nemyslím, že jsme byli úplně slaboučký tým.
Přání 4: systém
Omezený počet nápověd a deadů ze hry dělá taktickou záležitost. Pokud je to vaše volba, tak budiž, mně tenhle prvek v šifrovačkách moc nevyhovuje, raději prostě luštím, co to jde, a když to nejde, tak se chci posunout dál. Ale to je drobnost, se kterou se dá žít. Navíc pro nás to nemělo vliv, časové dotace nám stejně nedovolily vzít poslední nápovědu nebo dead. Co je více zarážející je ŠESTIHODINOVÝ interval na dead. Ta šifra si určitě zasloužila nejvyšší dotaci, ale tohle je trochu moc a když si to člověk v systému přečte, tak to moc optimismu nedodá. Snížil bych ostatní timeouty tak, aby tady mohlo být 120/240 třeba. I to je hodně, ale už to působí rozumněji. Ale to by musela být ta šifra v základu vyluštitelná dříve než za pět hodin…
Přání 5: předherní informace
Někdy méně je více. Všichni jsme se trochu ztráceli v nekonečných textech podrobného infa, kolik tekutin je dobré si vzít, kde se nesmí parkovat a jestli je lepší dojít do cíle, nebo luštit. Tohle všichni vědí nebo si mohou přečíst na sifrovacky.cz. Pravidla se nemusí obhajovat, pravidla existují. Pokud chcete sdílet vaše názory, postoje a vize, udělejte to organizátorskou reportáží nebo v diskusi a nechte hráče, ať hru hrají, jak oni uznají za vhodné. Naopak by se dalo přitlačit v důrazu na správnost a úplnost informací o herním systému. Viz popletený text o bonusech vs. hlavních tajenkách (zaplať Pámbu, že to na hře opravdu bylo tak, jak to bylo, protože kdybychom na místě dvanáctky našli odznáčky, bylo by to značně frustrující), ale taky např. chybějící informaci o tom, zda dead ublíží pořadí, nebo ne a vůbec pozdní informace o deadu. Ale to jsou předpokládám dětské nemoci, které se podaří vychytat lehce.
Tak to bychom měli přání. Jinak máte můj velký obdiv, že jste se do toho pustili a velký dík za to, jak se vám to povedlo. Šifry byly překrásné, všechny měly nápad. Vyzdvihnu tady ambigramy (Dobby/Krátura) na dvojce, olympijské soustředné kruhy a potom díravou osmisměrku kámen-nůžky-papír. To jsou naprosté klenoty a jestli ze sebe vymáčknete ročně tři-čtyři takovéhle překrásné šifry, tak vám s tím lidi utrhají ruce. Pěkně provedená byla i textovka s mapou nebo japonská báseň a vlastně ani startovní logické úlohy nijak neurazily. Jak už jsem psal, ostatní šifry mi nápadově taky přišly velmi originální a s nějakou mírou úsilí při vybrušování by z nich také byly klenoty.
Trasa byla podle mě ok, lesy kolem Kaznějova krásné, některé přesuny v druhé půlce už byly dost dlouhé a nožky bolely, takže tam by zkrácení bodlo. Celkově jsem v organizaci neshledal problémy, webový systém fungoval pěkně, trasa neměla problémy. Občas někde nebyl moc dobrej internet, tak spíš jenom propříště bacha, aby se někdo neocitnul bez signálu v momentě, kdy potřebuje zadat kód, aby mu běžel čas pro nápovědu (a aby mu pak nápověda přišla).
Takže celkově za mě je nová noční hra super a těším se na příští ročníky! Doufám, že třeba z Prahy, ale i odjinud příště přijede dvakrát více týmů a bude to velký boj/velká párty, kdo jak bude chtít.
Petr
1) Bereme na vědomí. Původně byl čas stanovený na poledne, ale kvůli posunu času jsme si řekli, že týmy by mohly trpět na této nesrovnalosti, a tak jsme jim dali “bonusovou hodinu” jako dárek. Další ročníky už takové nebudou, chceme, aby končily v poledne.
2) První ročník byl extrémně prodělečný, a to jsme věděli hodně dlouho dopředu. Nízká účast a vysoké pořizovací náklady na bedny, stroj na odznaky, jídlo, řezačku atd. nás vedly k tomu u všeho ostatního jít cestou co možná nejjednodušší. Startovné jsme chtěli dát relativně nízké už jen pro to, že nemáme artefakt, ale některé náklady jsou bohužel konstantní bez ohledu na počet týmů. Dva z nás jsou v Kaznějově doma, známe to tam a byli jsme schopní se domluvit s místními spolky na de facto bezplatné pomoci a zázemí, i když jsme neměli, co ukázat z předchozích ročníků. Další ročník už plánujeme v Plzni, kde máme vytipovanou trasu a předběžně i neformálně domluvený cíl.
3) Tady se budeme opakovat. Ano, bylo to přestřelené a pochopitelně nás to mrzí, snad se to už nebude opakovat. Toto šifru v terénu vyřešily jenom dva týmy, a my si uvědomujeme tu krutou ránu, jakou týmům daly po sobě jdoucí 10-11-12, u kterých jsme u všech podcenili, jak složité skutečně jsou, obzvlášť u 12.
4) Omezený počet nápověd a deadů chceme nechat, ale přemýšlíme nad cestami, jak tento počet navýšit skrze například vyzvednutí dalších na bonusových stanovištích nebo skrze nějaké úlohy; ještě to probereme a výsledek bude rozhodně milosrdnější, než byl @1. V cíli jsme dostali roztříštěnou zpětnou vazbu. Dva týmy mi nezávisle na sobě řekly, že si toto “taktizování” užívali, a že by se jim líbilo ho jen trochu víc balancovat, zatímco jednomu týmu se to, stejně jako Vám teď, nelíbilo. Čas na 12 byl skutečně Overkill a do dalších ročníků budu lobbovat za to, aby se na nápovědu čekalo vždy nejdéle dvě hodiny po příchodu.
5) Beru na vědomí. Tady asi není co dodat, příště budeme méně sdílní a prostě předáme jenom základní informace.
Ohledně trasy – celou trasu jsme jako kyborgové procházeli s pomocí systému jako záznamníku, takže jsme měli jistotu, že na stanovištích je dostatečný signál, ale bereme na vědomí. Ve městě nebo jeho periferií by měla být délka přesunů výrazně kratší.
Za orgy,
Franta
Pecka! Co se týče prodělečnosti, tak za mě není problém zvednout startovné (400 [? pamatuju si to dobře?] je na noční hru v dnešní ekonomice podstřel). Bedny a stroj na odznaky se snad amortizují a aspoň máte důvod další ročníky pořádat 🙂
…jo, a u šestky máte asi řešení staré verze.
To je dost možné 😅, dneska ráno jsem rychle aktualizoval obrázky a nápovědy. Opravím až budu přidávat PDF verze (a pravděpodobně i detailněji popíšu řešení některých šifer).
Ondra
Díky! Až u toho budeš, dokážeš taky zveřejnit šifry a řešení i pro nepřihlášené? Kamarádi se po nich ptají.
Ah, tak to je omylem, díky za upozornění.
Díky za hru, bylo to… zajímavé :).
Věřím, že až se vám podaří sblížit reálnou hru s tím, jak chcete, aby se chovala a s tím, co o ní na webu píšete, tak to bude fajn hra, na kterou se budu těšit / rád jezdit.
A vlastně mi bude jedno, jestli se vydáte třeba cestou Svíček (čti: těžká terénní hra s nepříliš přívětivým systémem na nepříliš profláklých místech) či přívětivější hrou pro mírně a středně pokročilé v Plzni. Zpětně jsem velmi rád (hlavně za ně), že dva začátečníci, kteří měli vyrovnávat náš ne úplně středně zkušený tým, svou účast odřekli.
Víceméně ve všem souhlasím s Petrem, tak se moc rozepisovat nebudu.
Za mě byla pro letošní ročník volba Kaznějova ideální – úspěšně to odradilo mírně/středně pokročilé od účasti.
Vlastně úplně nerozumím důvodu, proč má tým omezený počet nápověd – zvlášť pokud připustíme účast týmů středně pokročilých (či aktuálně krátkých doletů) – tak ty podle mě (tj. z vlastní letošní zkušenosti) nebudou taktizovat a prostě tu nápovědu vezmou a budou doufat, že jim to bude stačit…
Jinak hra pro mě měla (subjektivně) 3 části:
1. Start – šifra 5 (olympijské kruhy): Fakt luxusní rozjezd s pěknými a návodnými šiframi.
2. šifra 6-11 (mapa – zkratky): Šifry, u kterých jsme zpravidla rychle měli základní pozorování a pak jsme do ní (kromě šachů) nějakou dobu mlčky koukali než přišel nápad či spíš nápověda (ty většinou zabraly). Nějak mi ty šifry přišly méně návodné/nahodilé.
3. šifra 12, na kterou jsme naštěstí už došli bez nápovědy 7 hodin před koncem hry (a všechny týmy tam ještě byla), takže vzdání hry byla jednoduchá volba. A že bych byl z řešení kdovíjak moudrý, se říct nedá (hmm… skoro by si to říkalo o nějaké fotky/animaci mezikroků).
Ještě jednou díky za hru a v budoucnu zas.
Dominik
Aby nezbyly žádné pochyby, kdo je tu nejukecanější tým, tak já taky něco napíšu.
Když se za tím dneska ohlídnu, tak přes nějaké to šifrovací trápení, co jsme si užili, mi jako první asociační slovo napadne “svěží”. Přijde mi, že z toho bylo na míle cítit, že to dělají noví, mladí, chytří, nevyčerpaní organizátoři, co mají čas se tomu věnovat a mají plný kapsy originálních nápadů. Trošku závidím. Taky bych takový kapsičky chtěla mít.
Plánuju poslat ještě nějaký feedback bokem, až si trochu promyslím, co je užitečné a co jsou jenom moje rozmary.
Myslím ale, že po obroušení pár ostřejších hran z toho snadno může být šifrovací stálice, co týmy nebudou chtít vynechat. Proto doufám, že vám zůstala chuť připravit další ročník(y) a budu ho určitě doporučovat.
Eliška
(možnost přidat svoje jméno k týmu do hlavičky příspěvku by se myslím neztratila)
Píšeme reportáž, kde se víc rozkecáme, ale chtěl bych za sebe ocenit, že takto mladý tým (věkově i organizačně) dokáže zkonstruovat tolik zajímavých šifer. Koneckonců i ten masakr na dvanáctce měl hezkou myšlenku, sebereferenční konstrukci a smysluplný postup. Šlo “pouze” o nesprávné nastavení parametrů (“velký voči” :), nikoli o fundamentální chybu při konstrukci šifry. To podle mě jen ukazuje na velký potenciál do budoucna. Těší mě, že jsou orgové otevření feedbacku a naznačují v podstatě samé přívětivé změny. Mrzelo by mě, kdyby takto šikovní lidé už další ročník hry nepořádali. Dero
Abych udělal zajímavější žebříček soutěže o nejukecanější tým, také se se svojí troškou přidám.
Za mě to byl moc pěkný zážitek. Kdybych Zavináč luštil jako slepý test druhu “poznej šifrovačku, aniž bys věděl, na jaké jsi”, řadil bych ho někam vedle šifrovacích stálic.
Hra byla naplněná kvalitním obsahem, appka dobře a stabilně fungovala (asi až na dvě zaškobrtnutí), trasa mě bavila, i když nebyla nijak náročná.
Nadto ve Vás všech, co jste pro nás tu hru pořádali, ať už v roli A nebo B-týmu, bylo vidět nadšení a chuť. Eliščinu svěžest podepisuju, taky na mě působila.
Dobré rady v diskuzi výše si zapište, budou se hodit. Byla by velká škoda, kdybyste zůstali u jednoho ročníku.
Držím palce a víc v reportáži.
Michal z TBD
Doplním Dominika a přidám několik svých názorů. Ať v žebříčku o nejukecanější tým máme alespoň čestnou zmínku…
Prvně moc děkuji za organizaci šifrovačky! Moc dobře vím, jaká je s tím práce, takže oceňuji každého organizátora, který si s přípravou hry dá práci. A tady ta práce byla vidět.
Na hře se mi nejvíce líbila trasa a výsledky šifer. Na to, že byla mimo civilizaci, tak byla dostatečně nepředvídatelná a přesuny (pro mne) tak akorát dlouhé. Výsledky šifer často neříkaly suše jen nápis, co je v mapě, ale místo popisovaly oklikou. To se mi moc líbilo, protože popis byl dostatečně jednoznačný. A lesy byly pěkné, silnic nebylo moc, takže super.
Co se mi naopak nejvíce nelíbilo, tak je systém nápověd. Velmi rychle jsem si uvědomil to, co se skutečně stalo. Že pokud můžeme brát nápovědu a s šifrou nemůžeme hnout, tak nápovědu vezmeme. A až dojdou nápovědy a bude šifra, kde nebudeme vědět, co s tím, tak to prostě vzdáme. A ono se tak stalo. Potkaly jsme 4 šifry (6,7,10,11), kdy veškerý postup k řešení jsme udělali v prvních pár minutách (dobře, na 11 jsme chvíli upravovaly zkratky, ale v principu jsme docela rychle věděly, co chceme) a pak jsme až do nápovědy neudělaly nic, co bychom si mysleli, že by mohlo vést k cíly. Šifry byly pro mne nenávodné a nebylo tam do čeho píchnout, třebaže jsme zkoušeli různé věci, ale bez vědomí, že tohle je to, co chceme dělat. Takže nápovědy jsme brali víceméně hned, jak se dalo. No, a pak přišla šifra číslo 12. My bez nápověd, všechny týmy na ní a trudomyslné. Řešení bychom dostali hodinu před koncem hry, tak jsme poměrně rychle vzdali a jeli se domů vyspat. Tímto se omlouvám Síbovi, který by luštil ještě dál, ale s morálkou po 2 nápovědách na předchozích šifrách to za mne nemělo cenu. Takhle brzy jsem nevzdal hru ani nepamatuji, pokud vůbec.
Až bude (doufám, že nemusím psát “pokud bude”) další ročník, velice pravděpodobně přijedu zas. Ale mnohem radši bych přijel na trochu jednodušší (návodnější šifry) hru nebo na hru, která nemá tak nepřátelské nápovědy. Protože se stávající povahou hry by mne to pravděpodobně brzy přestalo stát za to, jezdit daleko kvůli hře, která je pro mne nepřátelská. Na to mi stačí PoTrati, kteří jsou alespoň v Praze 😉
A abych to dokončil něčím pozitivním, tak nejvíce se mi líbila šifra 5. A šifra 8 byla sice rychlovka, ale po nápovědách na 6 a 7, přišla vhod.
Takže ještě jednou díky za hru a minimálně příště zase naviděnou!
Martin
Ahoj orgové, do soutěže o neukecanejší tým se přihlásit nemůžeme, tuto vlastnost by jisté části týmu nevěřil nikdo, druhá část týmu to naštěstí vyvažuje opačným směrem.. Pokusím se ale aspoň pár bodů ale pokud možno stručně. V cíli jsem byl docela unavenej, tak jsem ani neměl energii to sdělit osobně.
Předně moc děkuju/eme za skvěle připravenou hru. Opravdu si myslím, že bylo vidět, že jste tomu dali spoustu času a úsilí správného směru, že máte talent, nápady i píli je doladit do produkční verze. Pokud někdy mezi organizátory ostatních her máme povzdechy, že nevznikají nové hry a kde shánět nové orgy – především mladší, kteří mají třeba trochu víc volného času, tak jen vícero takových (skvělých) organizátorů a her! Detaily se doladí!
Myslím, že všemi měřítky to bylo vlastně skvělé. Nejen na první hru. Obecně ještě dodám – téměř každý, kdo tu něco napsal – OPRAVA, teď jsem si to zkontroloval -: každý, kdo tu něco napsal, byl-je organizátorem jiné šifrovací hry. Dokážeme říct, co bychom udělali jemně jinak, kde něco posunout obtížnostně, jak dramaturgicky, co udělat s nápovědami, ale nechci, aby v tom zapadlo, že to bylo (zvlášť na debut) skvělý (a to jsme zrovna my skončili pod nasazením a od haiku jsme prostě bojovali s každou šifrou a mohl bych kverulovat).
A nyní technicky, ať z toho něco aspoň máte:
Věci, co už tu někdo napsal ale chtěl bych je podtrhnout.
– Pravidla a Pokyny před hrou stručněji, aby vynikly ty důležité věci. Pokud chcete udělat nějaký návod pro nováčky, protože je očekáváte, třeba z místních spolků nebo plzeňských vysokých škol, dejte ho bokem (a stejně odkažte v obecnosti na šifrovačky.cz).
Dramaturgii udělat ne jenom lineárně stoupající; po šifře, kde asi bude větší část pole nápovědovat, chcete dát něco na doplnění sebevědomí hráčů, a aby se taky zahřáli při víc než jednom přesunu.
Konstrukce šifer s bonusy je nešťastná, nešťastná, nešťastná. Obvykle nejde, nejde a nejde udělat, aby ta přidaná vrstva v šifře, kde je zároveň bonus nerušila analýzu při primárním luštění šifry (viz třeba u šachů, kde leckdo ztroskotá na analýze písmenek ve čtverci a čeká, že spodek se bude řešit později, protože je dole). Já si myslím, že to takto dělat nechcete, a pokud bonusy, tak nějak bokem.
Bonusy v dobrovolné nic nepřinášející podobě samotné jsou nešťastné – kdybyste měli možnost při maratonu odběhnout si bokem zaběhnout pro zábavu za odznáček dvoustovku, kdo to udělá? Pokud je to hra s pořadím, tak to nedává dramaturgicky smysl.
A mimochodem: vrcholovou knihu chcete přeci pro všechny týmy.
Ad čas na deadech a nápovědách: mně to osobně nepřišlo zase tak mimo, spálili jsme těsně před koncem všecky nápovědy a téměř i druhý dead….Ale z pohledu toho, že budete mít třeba širší publikum, bych to taky zkrátil o něco. Počet mi vlastně přišel zajímavý prvek – protože to motivuje, když něco vím, tak ještě chvíli bušit a nápovědu si nebrat. Takže za mě klidně jak je, jsem tým “taktizování”. (Jen když je zkrátíte, tak je teda musíte v absolutním počtu i lehce přidat, třeba jen o jednu!)
Trasa i tajenky pěkné a jednoznačné, tak akorát antihaluzné.
Věci, z jiného úhlu:
– Na hře bylo neuvěřitelné množství organizátorů (jen z hlavy – Tmou, Bedny, Matrixu, Plchů, Studny, Komára, Zkratky, Civilizace, Tápání, …), odhadem určitě 50 %. Dokáže to Kuča spočítat, jestli někde bylo poměrově víc orgů statkových her? Imho proto ten detailní feedback.
Na hře tím pádem byli dobří hráči – tohle není obvyklé osazenstvo jiné hry. Nedělal bych moc závěry směrem, že když cca 8/10 týmů dojde na 12 šifru, že by to tak bylo s 30 týmy. Nebylo, určitě to chcete (nějak) zlehčit, aby se přihlásilo širší publikum (a třeba i nějaké lokální).
Je dobré si filosoficky rozmyslet i veřejně komunikovat tu obtížnost. Už to trochu padlo od Dominika – těžká hra bude mít menší (byť fanatické) publikum (viz Po trati a Svíčky). Zároveň platí – orgové dělají hru (a její obtížnost), jak ji chtějí (a také na co mentálně mají). Vy určitě máte potenciál na těžkou hru, ale nechcete ji mít už na sedmičce, protože si s ní na sedmičce nesednu u kaolinky do Mekáče. Ani benzínky. Na Matrixu jsme vždy mezi orgy diskutovali počet týmů v cíli případně na nějakých metách během hry. Taková diskuze dá vodítka k tomu, jak upravit jednotlivé elementy hry. To neznamená, že se to povede. Spíš nepovede.
Některé technicky triviální věci trvají prostě hráčům hrozně dlouho vybrat správně, pokud jsou jednou z dalších stovek ekvivalentních operací, které může hráč udělat (třeba zrovna různost tahů v 7, shodnost sloupce v 10, nebo odečítání ale čeho v 11). Hráč při testu v hospodě má víc štěstí na výběr správné možnosti než hráč v noci v lese.
U 12 šifry imho hrozně nebylo znát čím začít. Šedivé, černé a červené části plus různé velikosti a distribuce na papíře neměly nějakou jasnou časovou posloupnost při luštění. U vyladěných šifer je často nějaký aspekt, co hráči poradí – začít tmavým, nechat šedivé, začít velkým nechat malé,… Tady jsem z toho nedokázal říct nic a ztrácel se v tom.
Dovolím si teda oponovat Martinovi, že tohle je nepřátelská hra (systémem nápověd). Ne, to fakt není. Nemůžem všichni dojít do cíle o půlnoci po 10 nápovědách, je to prvek a jasně daný, za mě nebyl poddimenzovaný, jak naznačuješ. Ale chápu: Nekonečná sada nápověd, které se prodlužují, pokud je tým čerpá, by tu nepřátelskost vyřešila?
Osobní pohledy i detaily, protože asi nebudeme psát reportáž:
– Trasa: Krásná, byl jsem tu na výletě kolem kaolinky v covidových letech.
Ve čtyřech lidech nám ten pátý na těžších šifrách chyběl – asi by nás pošťouchnul tam, kde chybělo trošičku. Ale mysleli jsme si, že nebude třeba.
Vyzdvihnu šifry osmisměrka s KNP (bez mezitajenky nás to nenapadlo, takže pěkný aha) a olympijské kruhy (všecko do sebe pěkne zapadalo, technicky tak akorát náročné) a vlastně i morse čtverce, kde forma byla taková pěkná minimalistická. Pobavila nás časová osa na šachách a i easteregg sebereference na spoustu věcí z jiných šifer na 12 (figurka, austrálie, wtc, rezistor ala předherní šifra, …).
Web a pěkná sazba (byť s dvojitým odstavcem někde na startu myslím).
Jednoznačně říct, jestli se začíná na čas nebo na pokyn.
Právě díky tomu, že se na hře vyskytlo tolik orgů jiných her může způsobit, že to vypadá, že tady má každý názor, jak to udělat líp. Ale je to přesně obráceně – jsme nadšení, že do toho šel někdo nový a sami rádi sdílíme, jak na to – šifrovačka je event, co může fungovat maximálně jednou (tedy i nikdy). Pokud byste měli pocit, že vás někde tlačí bota a chtěli něco konkrétního probrat (třeba u piva nebo online) o tom, jak to dělají jiné hry (jakýkoliv aspekt – úvahy nad šiframi, trasou, organizaci, testování, procesy…), tady máte spoustu znalých a určitě vám kdokoliv rád bude k ruce a rozdá rozumy.
Díky moc za hru a těšim se zas někdy!
NejnekvazidiagonalizovávatelnějšíJirka, toho času teda KanonickýdivizorJirka
Jsme rádi, že ohlasy jsou kladné, byl to velký stres to prakticky organizovat v tak malém týmu.
Pár osobních postřehů a myšlenek, jak dál postupovat v dalších letech (syntéza myšlenek mě (Franty), Ondry a Matouše):
Za orgy,
Franta
K nápovědám: Aby hra bavila mne (opravdu jen můj názor), tak se v ní potřebuji nějakým způsobem hýbat kupředu. Zde jsou 2 možnosti – buď vyladěné šifry, které časem rozlouskneme (většinou TMOU, Bedna), nebo mít možnost vzít nápovědu na šifrách, kde necítím dlouho žádný progres kupředu, což se nám na Zavináči stalo na šifrách 6,7,10 a 11. Použití nápovědy není zadarmo, může posunovat pořadím, může být podmíněno časovým limitem jako zde (byť na 12 to bylo moc, ale za mne 60-120 minut úplně v pohodě), případně nějaká kombinace.
My jsme nápovědy vzali 4 a na 12 jsme došli chvíli před šestou ranní, což mi nepřijde extrémně brzo. Kdybychom nápovědy mohli brát instantně za posun v pořadí dolů, tak je myslím bereme na těch šifrách zhruba ve stejný čas, protože jsme se dostali do momentu, kdy už fakt nevíme a šifra nás spíš štve, než cokoliv jiného.
S časy půjdeme určitě dolů, to jsme už zmínili, ale zásadní problém s instantním vybíráním je ten, že zatímco my nápovědy vnímáme jako “dobromyslnou pomoc,” je zcela zjevné, že silný tým je ke konci hry využije, aby vůbec neluštil předposlední a poslední šifru ve hře, tím pádem tyto víceméně postrádají smysl.
Šifry a deady tam dáváme, aby se dobrý tým, kterému nesedla šifra, dokázal odrazit a plavat dál, nevnímáme je jako “svaté právo každého týmu zjednodušit si hru.”
Slabšímu týmu nápovědy stejně moc nepomůžou, maximálně zemře o dvě stanoviště dál, ale silnější týmy na tom můžou vydělat, pokud se opravdu zaseknou, ale stojím si za tím, že jim stojí za to pomoct pouze až se zaseknou.
Posuny v pořadí nebo jiné penalizace nechceme dělat už jen pro to, že jsme přes noc a může vyvstat situace, kdy vítězný tým budeme držet v cíli několik hodin, než je opravdu prohlásíme za vítěze (kvůli lidem na trase), což by mohlo být dost nepříjemné, obzvlášť když jsou z větší dálky a rádi by si chytili vlak domů.
Ve výsledku tedy asi půjdeme cestou jednotného bodového systému a více návodných šifer; chápeme, kde byl v @1 problém a snad se od toho dokážeme odrazit. Minimálně tedy do @2, a pokud se ani ten neosvědčí, tak přijdeme ještě s něčím jiným.
Franta
Ahoj orgové, hru jsem chválil už v cíli, ale pro záznam budoucím generacím to napíšu ještě sem. Za mě to byla moc povedená hra, která snese srovnání s profláknutými nočními šifrovačkami jako jsou Bedna nebo NaPALMně. Je škoda, že účast byla takhle nízká, protože za tím byla evidentně spousta práce.
Šifry se mi líbily vlastně všechny, zejména se mi líbily jejich nápady (např. ambigramy, klikyhák s binárkou, skrytá mapa v textovce, japonština v haiku…), u některých by šlo ještě trochu zahladit nějaké hrany (např. nejistota správným řešením ve 2B, podobnost se sudoku u sedmičky, zvláštní poslední krok v jedenáctce), ale to jsou už celkem detaily.
Trasa byla skvělá, až do cca šesti ráno mi bylo krásně a říkal jsem si, jak rád já na ty šifrovačky chodím. Pak mi trochu navhla bunda a dostavila se ranní krize, o tom za chvíli. K trase bych ještě dodal, že mi narozdíl od jednoho předkomentátora přišla celkem předvídatelná. Nijak zvlášť mi to nevadilo, jen pozor, aby to příliš nepomáhalo v luštění šifer (např. u 6 a 7 se mi podařilo tipnout další stanoviště před vyluštěním šifry – ani u jedné nám to nepomohlo, ale dokážu si představit, že by mohlo). Kolem desítky už bylo znát, že se trasa stáčí zpět do Kaznějova, to nám pak pomohlo ve strategickém přesunu na dvanáctce.
Největší zážitek mám z našeho vyluštění dvanáctky. Došli jsme na ni v nejhorší dobu, někdy kolem sedmé, teploměr ukazoval 1 stupeň, poprvé za hru jsme potkali tým TBD a jejich výrazy naznačovaly mnohé. Takže jsem navrhnul strategický přesun do 3 km vzdálené pekárny Malinová, která měla být podle map.cz otevřená od osmi. Otevřená skutečně byla a bylo tam krásně teplo, sucho… a levno. Tak jsme si další čtyři hodiny kupovali chlebíčky, zákusky a kávy a luštili a luštili a luštili. Pořád bylo co dělat a vůbec nebylo jasné, kde se nakonec objeví řešení. Kolem dvanácté jsme si už všichni mysleli, že to asi nestihneme (byť jsme se pořád posunovali), ale pak se nám povedlo opravit pár chyb, došlo nám, kde se asi bude číst tajenka a někdy v 12:40 jsme přečetli KRCH… a s nadšením zjistili, že další stanoviště není 3 km daleko. Pak následoval už jen přespolní běh a shledání se schránkou. Byl to jeden z nejhezčích závěrů hry, co jsem zažil.
Chápu všechny předkomentátory, co píšou, že obtížnost těch logických úloh ve dvanáctce byla přestřelená – určitě byl to výrazný skok oproti předchozím šifrám – ale já jsem rád, že takhle těžká šifra na Zavináči byla, protože takových je málo a málokdy má člověk možnost něco luštit přes 5 hodin (a pak to vyluštit). To mě ještě vede k tomu, že se mi líbil herní systém s nápovědami a deady po různě dlouhé době, to bych do příštích ročníků neměnil. A samotné délky čekání na nápovědu mi přišly taky akorát – pokud je očekávaný čas luštění dvanáctky pět hodin, tak nemá smysl dávat dead dřív. Možná bych zvážil kupování nápověd a deadů za hesla z nápovědových šifer, jako to má NaPALMně, to mi přijde jako fajn zpestření pro situace, kdy nejsem schopen s šifrou hnout a čekám na nápovědu/dead.
Díky ještě jednou za skvělou hru a na viděnou na příštím ročníku 🙂
Vašek