Zavináč

0 PREDVINAC (Obvody)

Obvody a rezistory reprezentují řeky a státy, kterými postupně protékají. Barevné proužky rezistorů, které odpovídají jejich odporu, spolu se symboly na nich uvedných navádějí na vlajky těchto států. Po doplnění názvů států a řek dostaneme jako řešení ŘEKA CYKLU MÁ VLAST, což interpretujeme jako heslo VLTAVA.

1 FUNGUS (Mřížky)

Úloha A – Pospojujeme dvojice tak, aby se čáry vzájemně neprotínaly. Podle barev RGB pak čteme slova PISTOLE, TROJUHELNIK, HOUSLE

Úloha B – Vyřešíme miny a pak políčka s písmeny zpětně obarvíme podle počtu sousedících min. Podle barev RGB pak čteme slova SLEPICE, JERAB, DIRKA.

Úloha C – Bez převracení vyskládáme čtverec beze zbytku vyobrazenými pentominy. Podle barev RGB pak čteme slova VODOVOD, GALAXIE, DUKAZ.

Úloha D – Vyřešíme úlohu Ploty, kde čísla udávají počet sousedních čar, a čteme pouze písmena uvnitř výsledné křivky. Podle barev RGB pak čteme slova KVETINA, REKA, PETR.

Úloha E – Vyřešíme úlohu Mosty, kde čísla udávají počet mostů vedoucí z každého ostrůvku. Některé mosty zakryjí písmena, čteme ta ostatní. Podle barev RGB pak čteme slova VYSKA, PAZE, KOST.

Úloha F – Vyznačíme písmena, která pro danou barvu tvoří nějakou pětici po vzoru piškvorek. Podle barev RGB pak čteme slova UCES NEMLUVBAT, PAKA, AUTORIZACE.

Asociací slov jednotlivých barev dostaneme slova KOHOUTEK, RAMENO a KLIC, která po zadání do ZavInfa prozradila polohy dílčích šifer druhého stanoviště.

2R LEVOBOCEK (Kvíz)

Zkuste se na vaše možnosti podívat ze správného úhlu pohledu.

Transformace udávají jak se z prvního písmena zapsaného pomocí semaforu dostaneme na druhé. Navíc první písmena dávají postupně mezitajenku CTI JENOM SPRAVNE. Pokud kvíz vyplníme a zvolíme správnou transformaci, stačí si už jen uvědomit, že samotná písmena A, B, C a D svírají v semaforu různé úhly. Nyní tedy písmena správných možností samotná transformujeme podle úhlu, který znázorňují, a dostaneme heslo MOUCHY.

2G KORYTNACKA (Dějová)

Kultovní podívaná napříč žánry. Zkuste se porozhlédnout mezi nejlépe hodnocenými v databázi.

Legenda zjednodušeně a bez kontextu popisuje děje známých filmů, které jsou všechny mezi top 200 nejlepšími filmy na ČSFD. Postupně jsou to Shrek, Vetřelec, Zelená míle, Hledá se Nemo, Duna, Počátek a Gladiátor. V označeném sloupci pak můžeme číst tajenku HLÍDAČI.

2B KONZERVA (Ambigramy)

Skřítci z Harryho Pottera jsou mezi činnostmi a písmem. Jeden dílek vám v kruhu asi chybí.

Třináct dílků obsahuje ambigramy, tedy slova čitelná z obou směrů. Piktogramy na pozadí navádí na kategorii, do které obě slova v jednom dílku patří. Dílky jdou k sobě následně spojit pomocí rýmujících se slov.

CIFRA – LITERA
KRÁTURA – DOBBY
HOBBY – PRÁCE
RESTAURACE – HOSPODA
OBRODA – SKON
BETON – CEMENT
DEMENT – GÉNIUS
VILNIUS – RIGA
LIGA – PAKT
FAKT – DOGMA
MAGMA – LÁVA
KRÁVA – VŮL
STŮL – KŘESLO

Kdybychom dílky měřili nebo je skutečně skládali, zjistili bychom že podle jejich úhlu jeden chybí, ale i bez toho lze celkem dobře odhadnout, že poslední a první dílek v kruhu navazují přes HESLO ŠIFRA.

3 LEKORICE (Klikyhák)

Vypadá to, že jste v pěkné kaši. Anebo nejste?

Tečky jsou vždy po pěti v jedné horizontální přímce. Pokud je rozdělíme na ty, které jsou uvnitř a které jsou vně křivky, můžeme v binárce číst VLAK PODCHOD J.

4 TANATOFOBIE (Kámen nůžky)

Nevíte která písmenka číst? Asi si o ně budete muset střihnout.

S trochou snahy najdeme slova ze spodní části šifry v osmisměrce, přičemž každé slovo prochází přes alespoň jedno prázdné pole, a slova se kříží pouze v prázdných polích, převážně různými písmeny. Po vyškrtání zbyde mezitajenka DUEL DVOU RUKOU, která napovídá na využití známé hry Kámen, nůžky, papír. A slova v šifře se opravdu dají asociovat na kámen, nůžky nebo papír. Postupujeme tedy po jednotlivých kříženích a čteme na nich vždy písmeno toho slova, které vyhrálo duel, remízu uvažujeme jako žádné písmeno, tedy mezeru. Tím dostaneme tajenku HRISTE KOUPALISTE.

5 FYTOLOG (Kruhy)

Vy můžete o první místo soutěžit každý rok. Někteří z různých koutů světa však pouze jednou za čtyři. Rozřaďte země a dostanete písmenka a pět vyvolených pak zobrazí tajenku.

Vystřihneme kruhy jak je naznačeno a pak si všimneme, že státy leží vždy na kružnicích po pěti, jeden z každého z pěti kontinentů. Vzpomeneme si na barvy olympijských kruhů a tedy který kontinent je které přiřazen (olympijské kruhy ve skutečnosti kontinenty nereprezentují, světová veřejnost jim je však přesto jednoznačně přiřadila) a odpovídající barevný kruh pootočíme vždy tak, aby šipkou ukazoval na stát z tohoto kontinentu. Pokud toto provedeme pro všech pět kruhů, dostaneme u slov substituce graficky dvě písmena vykreslená rastrem 5×3 (ale spíše ve stylu sedmisegmentového displeje). Toto provedeme pro všech 13 pětic států a dostaneme substituci pro všech 26 písmen abecedy. Když ji pak aplikujeme na texty dole, získáme popisy některých států spjaté s olympijskými hrami. Pokud tyto státy opět najdeme v šifře a opět na ně podle kontinentů namíříme šipky kruhů, můžeme od slova tajenka po směru hodinových ručiček graficky číst PREFA.

6 AVITAMINOZA (Texxt)

Navštívili jste už několik šifer na jihovýchodě papíru.

Šifra psaná z pohledu organizátora, který ji celou přepisuje do nové podoby tři týdny před hrou, neříká skoro nic užitečného, kromě dvou věcí. Jednak se v šifře několikrát vyskytuje specifické slovo, které musí být jen na specifických místech a nikde jinde, jinak by šifra byla nejednoznačná a tým by mohl jít do opačného rohu mapy; jednak se má tým podívat, kde už byl, a s postupem dále nebudou mít na výběr. Šifra, zejména ve své druhé části, obsahuje mnoho různých lokací a zvláštní je i to, že samotné slovo šifra se do druhé poloviny textu skoro nevyskytuje, ale pak už je celkem časté. Text totiž představuje mapu, kde slova šifra (mimochodem vždy v prvním pádě jednotného čísla) značí již navštívená stanoviště a kolem nich jsou vždy odpovídající lokace. Jediné zatím nenavštívené stanoviště je právě v levém horním rohu papíru a odpovídá Rybnickému/Modřovskému rybníku.

7 PARAPLICKO (Gesta)

Odemykáte mobil osmi různými tahy? My ano.

Klíčem k rozluštění šifry je dokreslení gest odemykání mobilního telefonu tak, aby se v něm každý z osmi možných směrů vyskytl právě jednou. Očička pak udávají polohu a směr čtení semaforových písmen. Ta čteme v pořadí určeném velkým gestem a dostáváme JEZEVCINY.

8 STROMORADI (Nine Eleven)

Byl jednou jeden mat třetím tahem. Američanům ale nejdřív do dvou šachových figurek narazila letadla a Britům pak o dvě dekády později jedna šachová figurka umřela.

Američané a Britové spolu hrají šachy. Partie začala kdysi dávno a dostala se do pozice na šifře. Kolečka v první pětici vybízejí ke hledání matu třetím tahem (# se používá ke značení matu). Najdeme tedy mat třetím tahem za bílého a zapíšeme písmena na která postupně stoupaly figurky. Partie by skončila, kdyby nedošlo k útokům 11. září 2001 a Američané nepřišli o obě věže (včetně té co dávala mat). Partie tedy pokračuje už bez věží a je to černý kdo dává mat třetím tahem (písmena zapíšeme stejným způsobem). 8. září 2022 však Britům umírá královna (která matovala) a partie tedy pokračuje bez černé dámy do třetice opět matem třetím tahem pro bílého. Nakonec postupně přečteme všechna písmena tahů bílého a pak všechna písmena tahů černého, která dají tajenku MRTNIK SOCHA JANA.

9 PREFEKTURA (Haiku)

V Horní Dolní tým – sedíc hledá tajenku – ichi ni san zře.

Básně obsahují několik referencí na Japonsko a specificky na něco s japonštinou a čísly (samotné básně jsou formátem haiku, původně japonský styl poezie). Šifra radí googlit jak říct numera, a tudíž lze dohledat překlad čísel 1-10 do japonštiny a poté si všimnout, že tato jsou v přeházeném pořadí skrytá v prostředních řádcích jednotlivých haiku: ichi, ni, san, yon, go, roku, nana, hachi, kyú, jú (čísla jsou zapsána pomocí Hepburnovy romanizace, nejpoužívanějšího mezinárodního přepisu japonštiny do latinky). Zároveň každé haiku obsahuje referenci na nahoru/dolů. Pokud podle těchto referencí přečteme části haiku nad/pod jednotlivými čísly a podle čísel je seřadíme, vznikne výsledná tajenka ZAMIR TAM KDE CESTA KUBY PROTNE VYSKU CDL, což můžeme interpretovat jako průsečík Svatojakubské cesty a vrstevnice 450 m.

10 EXORCISTA (Sluníčka)

Písmena ODG se shodují v prvním znaku.

Ve čtvercích jsou různé složeniny pomocných slov v morseovce a délka strany vždy odpovídá délce všech dílčích písmen zapsaných v morseovce. Morseovku tedy vepíšeme do čtverců. Pokud si uvědomíme, že se písmena v každém čtverci shodují vždy pouze v první pozici, můžeme přečíst vždy odpovídající písmeno z písmen ve čtverci. Tím dostaneme tajenku OBR SV HONZY.

11 DODEKAEDR (Charlie)

Máte pospojováno? Bravo! Teď se jen doposouvejte na další stanoviště.

Spojení v levém sloupci odkazují na dvoupísmenné zkratky/slova, kde druhé písmeno je vždy unikátní. Pravý sloupec pak odkazuje na slova mezinárodní fonetické abecedy (bez pochvaly = Bravo atd.). Podle těchto písmen sloupce pospojujeme. Šifra ale používá vyjádření bez něčeho a tedy z dvoupísmenných výrazů tato písmena odebereme. Zbývají tedy jen první písmena z levého sloupce, která ale tajenku sama o sobě nedávají. Je totiž třeba je posunout o tolik míst v abecedě o kolik řádků je vůči němu posunut jeho protějšek v pravém sloupci. Pak už dostáváme tajenku JDETE K MODREMU KRIZI BONUS U C. Bonusové řešení je přímo čitelné z hlavní tajenky, ale je potřeba ho interpretovat. C je jediné písmeno abecedy, které se nevyskytlo v pravém sloupci. A vzhledem k povaze šifry ho lze přeložit do mezinárodní fonetické abecedy jako Charlie. poté lze umístění bonusu česky interpretovat jako U Karlíka/U Karla a to je nedaleká oblast, u níž se nachází stejnojmenný kříž.

12 EPIZEUXIS (Čtverce)

Zkuste si ze všech dílků složit po řádkách čtyři čtverce 5×5. A pak i po sloupečkách a po obou hlavních diagonálách.

Máme k dispozici šestnáct různých oboustranných dílků a šestnáct černých obrázků v poli vyplněného magického čtverce 4×4. Pojmenujeme si tedy obrázky a všimneme si, že délky slov odpovídají obsahu dílků, budeme je tedy podle šipek do dílků vepisovat. Klíčovým zjištěním je fakt, že celkový obsah všech dílků je 100 políček a můžeme s nimi různě po čtveřicích vyskládat čtverec 5×5 políček. Podrobnější analýzou dospějeme k závěru, že samotné dílky tvoří tzv. geomagický čtverec 4×4 – tedy existuje rozmístění dílků do tohoto čtverce takové, že z dílků každého řádku, sloupce a hlavní diagonály lze sestavit čtverec 5×5 políček. Rozmístíme a popíšeme tedy dílky podle pojmenovaných obrázků do tohoto geomagického čtverce. Nyní můžeme vyřešit jak 10 malých normálních magických čtverců, tak dva velké, pokud substituujeme dílky za čísla ze čtverce 4×4. Následně z dílků postupně vyskládáváme všech 10 výsledných “součtových” čtverců 5×5 tak, aby nám červená kolečka postupně zvýraznila každé z deseti šestipísmenných slov reprezentovaných červenými obrázky. Do tajenky z každého z deseti malých čtverců 5×5 pak bereme písmeno pod číslem, které udává pole velkého čtverce 5×5 a odshora dolů a pak doleva čteme tajenku KRCHOVSROH. Inspirací pro tuto šifru byly konstrukce Lee Sallowse takovýchto geomagických čtverců (galerie zde). Zajímavostí je, že čtverec použitý v šifře se dá anglicky vyplnit také jako alfamagický čtverec.

13 ATLAS(Křížovka/Krizovka)

Osekej čtverec a všechno do sebe krásně zapadne. A pamatuj – nevstoupíš dvakrát do téhož řádku.

Vyplníme slova jednoznačně do křížovky, malá čísla ani podbarvená pole však zatím nic kloudného nedávají. Všimneme si čtyř slov HORAK, POPRAVA, DUL a LEVACI podezřele ohraničující jakýsi čtverec 9×9 a pokud bychom spočítali všechna políčka křížovky, zjistíme, že je jich 81. “Odřízneme” tedy všechny kusy křížovky, které jsou mimo tento čtverec a přeskládáme je dovnitř tak, aby byla malá čísla v jedné orientaci. Jakmile máme přeskládáno můžeme vyřešit sudoku z malých čísel. Po vyřešení sudoku se nám v podbarvených polích vyskytnou čísla 1-9, která určují pořadí čtení mezitajenky ROTUJ MRIZ. Rotujeme tedy podbarvená políčka po směru hodinových ručiček a vždycky nám skončí na nových číslech 1-9, podle kterých čteme písmena v dané rotaci. Po třech rotacích získáme konečně znění tajenky TAK POSPES K LAVCE SEV OD VATINKY. Na místě není ve skutečnosti lávka, ale šifra byla dostatečně viditelná a usnadňuje to hledání na mapě.

14 KREMATORIUM (Suomi)

Tak se hezky postavte a nahlas si zazpívejte. A pak se koukněte do mapy a najděte odpověď na tu nevyřčenou otázku.

Průchodovka po 2-3 relativně obtížných šifrách. Jedná se o prostý překlad textu české hymny do finštiny, jen místo Země česká, domov můj! obsahuje něco jako Další šifra, tady jsem!. Další šifra se tedy nachází v nějakém domově, a ideálně finském a ne českém, když je to psáno finsky. A opravdu, nedaleko se nachází ulice Finské domky, což je řešením šifry.

15 CHUMELENICE (Hudební)

Cé dé é ef gé há í… počkat… tak to není! Nebo jo?

Nožičky nahoru a dolů dávají v binárce mezitajenku která navádí rozvést abecedu CDEFG. A opravdu, všechny tóny jsou v rozsahu 26 půltónů a přiřazení abecedy lícuje s tóny CDEFG. Pak už jen stačí přečíst zprávu, která gratuluje k vyřešení “poslední” šifry a sděluje kryptickou tajenku KE STUPNICI PULKA KOMORNIHO A. To lze při pohledu do mapy interpretovat jako ulici Ke Škále, číslo popisné 220, což je adresa divadelního spolku Štace Kaznějov a také cíle.

16 KRAKATICE (Předpony)

Tato šifra není vůbec cná a je opravdu hká.

Před slova se dá připojit buď “předpona” le-, nebo pra-, případně obě dvě možnosti. Vybereme-li podle toho písmena zleva nebo zprava, přečteme po sloupcích SPRAVNE A TED SPOJ OBE. Spojením obou “předpon” dostaneme heslo LEPRA, které měl tým za úkol divadelně ztvárnit. Za úspěšné splnění tohoto úkolu pak dostal lísteček s cílovým heslem MACBETH, jehož zadání do ZavInfa ukončilo hru.